Fără Echipă, Femeia Autohtonă Câștigă

Anonim

Admirația internațională a provocat știrile despre o tânără femeie din Tarahumara, María Lorena Ramírez, care a câștigat un ultramaraton în sandale și cu ținuta sa indigenă.

Tânăra de 22 de ani s-a clasat pe primul loc pe podium după ce a terminat cursa Ultrail Cerro Rojo de 50 de kilometri în șapte ore și trei minute. Competiția s-a desfășurat pe 29 aprilie la Puebla, Mexic.

Această fază a fost anunțată de pagina de Facebook Să afle tot Tehuacán, responsabil de răspândirea de știri relevante din comunitatea Puebla. În publicația, realizată pe 13 mai, s-a remarcat că Ramírez a câștigat „fără vestă de hidratare, fără pantofi de tenis, fără lycra și mâneci de compresie”. Și a adăugat: „Fără toate aceste gadgeturi de la alergătorul de astăzi. Fără să meargă să-și posteze kilometri pe Nike, fără Facebook, doar din necesitate a câștigat.”

Maria Lorena Ramirez

Lipsa echipamentului sportiv din timpul ultramaratonului de către tânăra a fost confirmată de Orlando Jiménez, organizatorul acestui eveniment pentru al doilea an consecutiv. „Nu avea gel, nici dulciuri de energie, nici un baston, nici ochelari, nici acei adidași foarte scumpi pe care toți îi folosim pentru a alerga la munte. Doar o sticlă mică de apă, șapca și o bandană [o eșarfă] pe gât”, a spus Verne pentru suplimentul spaniol.

În această competiție, fetița a avut ca rivali alți 499 de sportivi, din 12 țări. A primit un premiu în bani în valoare de 6 mii de pesos mexican (mergând la curse, Ramírez este dedicat îngrijirii animalelor; merge pe 10 - 15 kilometri zilnic cu vacile și caprele. În prezent, este considerat unul dintre cei mai rapizi alergători pe distanțe lungi din Comunitatea Tarahumara.