Acest Mexican A Triumfat La Jocurile Olimpice De Iarnă

Anonim

Spiritul de unitate generat de sport a fost experimentat, vineri, la Olimpiada de iarnă PyenongChang din Coreea de Sud, la finalul brutalei curse de schi de 15 km.

Schiorul mexican Germán Madrazo, care a învățat să schieze în urmă cu doar câteva luni, a captat atenția publicului pentru modul în care a sărbătorit faptul că a fost ultimul care a trecut de linia de sosire. Schiorul începător în vârstă de 43 de ani a sosit cu un steag tricolor imens în vânt și un zâmbet câștigător pe care nici măcar marcatorul calificativ nu l-ar putea scoate.

GettyImages-918901492

În timp ce traversa linia de sosire, l-au așteptat alți concurenți din țări cu puțină tradiție a sporturilor de iarnă, precum columbianul Sebastian Uprimny sau Tongan Pita Taufatofua, care l-a ridicat în brațe ca și cum ar fi fost câștigătorul testului.

De fapt, adevăratul câștigător, elvețianul Dario Cologna, s-a alăturat și el sărbătorii și l-a felicitat pe mexican pentru finalizarea testului, în care au fost înregistrați 119 participanți.

GettyImages-918868502

Madrazo, originar din statul Querétaro, dar acum locuiește în Statele Unite, a pus schiurile pentru prima dată anul trecut și a călătorit în Islanda pentru a învăța acest sport nordic pentru a se califica la Jocurile PyeongChang.

După luni de sacrificiu personal și economic, plus o cursă grea de 15 kilometri de aproape o oră, nu este surprinzător faptul că mexicanul a fost atât de fericit.