Lorena Ramirez Alergător Raramuri Câștigă Locul Trei La Ultra-maratonul Din Spania

Anonim

O pereche de sandale și rochia ei tradițională lungă a fost tot ce a fost nevoie pentru ca un alergător autohton Rarámuri - sau Tarahumara - din nordul Mexicului să termine victorios pe locul trei în maratonul anual de 102 kilometri pe insula spaniolă Tenerife.

Lorena Ramírez, 23 de ani, a concurat la grupa de vârstă 18-39 de ani și și-a încheiat cursul într-un interval uluitor de 20 de ore, 11 minute și 37 de secunde.

Aceasta este a doua cursă de acest gen din Europa, o porțiune a traseului atingând 3.500 de metri, iar anul acesta a atras 2.400 de alergători din 38 de țări.

Ramírez a fost însoțit de alți alergători Rarámuri, fratele ei Mario și sora Juana, care au crescut alergând pe munții Sierra Tarahumara din Chihuahua. Acești trei frați ar putea fi printre faimoșii alergători din nordul Mexicului.

Aceasta nu este prima victorie pentru Lorena, care și-a făcut deja un nume ca fiind prima femeie Rarámuri care a concurat la Tenerife când a participat anul trecut. Ea a fost invitată să participe după ce a câștigat anul trecut, la Puebla, categoria Ultra Trail Cerro Rojo feminin, de 50 de kilometri.

În acea cursă, la fel ca în recentul Tenetife Bluetrail, a purtat ținute tradiționale, inclusiv sandale de bază realizate din anvelope reciclate.

Un site web Puebla remarcă: alerga „fără o vestă de hidratare, fără adidași, fără șireturi de lycra și compresiune, fără niciunul dintre aceste gadgeturi folosite de alergători astăzi”.

Pagina oficială de Facebook a Tenetife Bluetrail l-a felicitat pe Ramírez pentru munca sa bună și tenacitatea incredibilă.

„Bravo, Lorena Ramírez, cu locul al treilea la categoria seniori, ți-ai îndepărtat ghimpul, precum și pe fratele tău Mario Ramirez cu locul 22 în general și sora ta Juana care a condus traseul și a ajuns pe locul 15 la categoria feminină."