Barcelona Vs Liverpool: Când și Cum Să Urmărești Semifinalele Ligii Campionilor

Cuprins:

Anonim

În ceea ce mulți consideră o finală avansată, FC Barcelona și Liverpool FC se întâlnesc miercuri în prima etapă a semifinalelor UEFA Champions League, cu punctele lor de vedere câștigând un bilet la finala care va fi jucat următorul 1 Iunie pe stadionul Wanda Metropolitano din Madrid.

Barcelona condusă de Leo Messi vine la acest meci decisiv pe stadionul Camp Nou din capitala catalană, cu bucuria că a câștigat în acest weekend competiția internă spaniolă, LaLiga, pentru a opta oară în 11 ani și la o mare distanță de a sa urmăritori, Atlético de Madrid și rivalul său de arc, Real Madrid. Însă, dacă clubul catalan a dominat fotbalul la nivel național de ani buni, în Europa nu a câștigat Campion din 2015.

Englezii au aterizat marți la Barcelona cu intenția de a lua cu asalt fieful Blaugrana și de a se califica pentru al doilea an consecutiv la finala campionatului european. Au pierdut anul trecut în capitala Ucrainei, Kiev, împotriva Real Madrid. Spre deosebire de rivalii lor de miercuri, Liverpool este încă cufundat în lupta pentru titlul din Premier League, campionatul intern englez, în care se află pe locul doi la un punct de Manchester City, cu două zile.

Ce: prima etapă a UEFA Champions League.

Când: miercuri, 1 mai la 3 pm ET.

Unde: stadionul Camp Nou din Barcelona.

Cum să-l urmărești: pe Univision și pe canalul TNT, pe lângă serviciul de streaming FuboTv.

Protagoniștii

Cei doi jucători pe care se vor concentra ochii milioanelor de fani care sunt așteptați să urmeze jocul vor fi Argentina Messi Leo și Egiptul Mohamed Salah. Steaua Barça, considerată cea mai bună jucătoare din ultimele decenii, a câștigat 34 de titluri, printre care 10 ligi spaniole și patru Campioni cu clubul catalan. Tânărul de 31 de ani din Rosario vine la acest meci în formă de top, după un sezon extraordinar în care a fost decisiv pentru victoriile singurei echipe cu care a jucat de când a ajuns la Barcelona la 13 ani.

Speranțele fanilor de la Liverpool rămân în mare parte pe spatele lui Salah, care anul trecut a intrat în clubul exclusivist al marilor vedete de fotbal, cu o producție spectaculoasă de goluri cu care a ajutat, printre altele, să-și conducă echipa până în finala Ligii Campionilor împotriva Madridului. O realizare care a fost amară când înainte de jumătatea partidei de la Kiev a fost nevoit să se retragă rănit și asistat neputincios la înfrângerea echipei sale.

Clubul orașului Beatles, unul dintre cele mai populare din lume, a câștigat cinci Campioni din istoria sa, același număr ca și Barcelona. Dar din ultimul dintre Roșii de acum 14 ani.

Orice s-ar întâmpla miercuri, cele două echipe se vor întâlni la meciul de retur pe Anfield, stadionul Liverpool, pe 7 mai. Cine câștigă din cei doi va juca finala împotriva câștigătorului celeilalte semifinale, jucată de Ajax de la Amsterdam și Totteham Hotspurs de la Londra. În prima etapă, marți, olandezii au câștigat cu 0-1.